DVR چیست؟

DVR چیست؟

در این مقاله خواهید فهمید که دستگاه DVR چیست و عوامل اصلی که باید هنگام مشاهده کاتالوگ یک دستگاه DVR ارزیابی کنید، چیست؟ با خواندن این مقاله ، درک بهتری نیز در مورد فناوری های انتقال و ضبط استفاده شده توسط دستگاه DVR خواهید داشت.

در ادامه با تیم تخصصی شبروزتک همراه باشید …

تعریف فنی دستگاه DVR

DVR مخفف Digital Video Recorder است. این دستگاهی است که سیگنال های آنالوگ را از یک دوربین مدار بسته به فرمت دیجیتال تبدیل می کند، اطلاعات را در یک هارد دیسک ذخیره می کند و همچنین جریان تصویری زنده را به دستگاه های دیگر در شبکه ارسال می کند.

دستگاه ٪DVR 100 آنالوگ نیست.

یک سیستم دوربین مدار بسته که دارای دستگاه DVR است کاملاً آنالوگ نیست. دوربین مدار بسته سیگنال ویدیویی را با فرمت آنالوگ ارسال می کنند و دستگاه DVR این سیگنال ها را قبل از ضبط و ارسال از طریق شبکه به فرمت دیجیتال تبدیل می کند.

بنابراین وقتی مشغول کار روی یک پروژه دوربین مدار بسته هستید که حداقل یک دستگاه DVR داشته باشد، پروژه شما آنالوگ نیست، در واقع یک پروژه دوربین مدار بسته ترکیبی است.

فناوری های مختلف دستگاه DVR

اکنون می دانید که انواع دستگاه DVR دارای تکنولوژی ترکیبی (آنالوگ / دیجیتال) هستند و بیشتر مدل های دوربین مدار بسته که به ورودی دستگاه DVR وصل می شوند دارای فناوری آنالوگ هستند. بگذارید نگاهی بهتر به این موضوع بیندازیم.

چندین گزینه مختلف دستگاه DVR در بازار وجود دارد و این می تواند باعث سردرگمی شما در زمان تصمیم گیری در مورد این که کدام یک بهتر است شود.

شاید توجه داشته باشید که برخی از نمایندگی های DVR انواع مختلف دستگاه DVR را ارائه می دهند و همیشه بیان می کنند که بهترین گزینه را با استفاده از کلمات اختصاری مانند HD-TVI ، HD-CVI و AHD دارند.

این مخفف ها بیانگر فناوری انتقال هستند که توسط دوربین مدار بسته آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله، جدا از فناوری‌های ذکر شده در بالا، توضیح می‌دهیم تفاوت انواع دستگاه‌های DVR در رابطه با ظرفیت ضبط و پخش چیست؟

وضوح ضبط دستگاه DVR

کیفیت ضبط و مشاهده به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکی از آنها رزولوشن است که دیدن جزئیات بسیار مهم است.

هنگام خرید دوربین مدار بسته و ضبط کننده فیلم، یکی از مواردی که باید از آن آگاه باشید، وضوح تصویری است که باید در پروژه خود استفاده کنید.

وضوح DIF ، CIF ، 2CIF و 4CIF

فرمت مشترک مبادلهCIF) ) فرمی است که در سال 1988 برای سیستم های ارتباط از طریق ویدئو ایجاد شد و در سیستم های دوربین مدار بسته پذیرفته شده است.

این یک رزولوشن دیجیتال است. اگر شما یک دوربین یا ضبط کننده دارید که می‌تواند با وضوح CIF کار کند، این بدان معنی است که تصویر تولید شده دارای 352*240 پیکسل است.

در زیر مثالی از کاتالوگ دستگاهی وجود دارد که یک DVR 16 کانال با فرمت CIF را نشان می دهد.

در وضوح 2CIF میزان پیکسل ها در افقی دو برابر می شود، که باعث می شود تصویر طولانی شود بنابراین چندان محبوب نیست.

رزولوشن 4CIF برای پیکسل های افقی و عمودی میزان پیکسل ها را در کل دو برابر می کند و این باعث می شود تصویر برای ضبط بزرگتر و جالب تر باشد ، بنابراین بیشتر در دوربین مدار بسته استفاده می شود.

p and 1080p resolution 720DVR

این روال اکنون در دوربین های مدار بسته و انواع دستگاه های ضبط کننده که دارای تکنولوژی HD-TVI ، HD-CVI و AHD هستند که در بالا به آنها اشاره شده بسیار رایج است.

p720 از مقدار پیکسل های موجود در تصویر سرچشمه می گیرد که به ترتیب 1280* 720 به صورت افقی و عمودی است. اگر این پیکسل ها را ضرب کنید، در کل 921600 پیکسل دریافت خواهید کرد، که معادل 0.9 مگاپیکسلی است.

P1080 از مقدار پیکسل های موجود در تصویر سرچشمه می گیرد که به ترتیب به صورت افقی و عمودی 1920*1080 است. اگر این پیکسل ها را چند برابر کنید ، در مجموع 2،073600 پیکسل به دست خواهید آورد که برابر با 2 مگاپیکسلی است ،

نمونه ای از DVR با وضوحp1080 را مشاهده کنید:

این روال منحصر به یک مارک واحد نیست، در بازار پیدا کردن مارک های مختلف انواع دستگاه DVR با این روال بسیار متداول است.

DVR MegaPixel resolution

بنابراین می توان گفت که رزولوشن دستگاه DVR شماp1080 یا MP2 است، اما هنوز هم رزولوشن بالاتر دستگاه های ضبط کننده در بازارها وجود دارد که فراتر از MP 2 است.

تولیدکننده هایی مانند Dahua و Hikvision دارای انواع دستگاه MP8 MP5 DVR 3MP ، هستند.

این دستگاه‌ها به سرعت در سراسر جهان از طریق این تولیدکنندگان و از طریق مارک‌های دیگر که از فناوری‌های خود استفاده می‌کنند پخش شدند.

بنابراین پیدا کردن کاتالوگی با دوربین مدار بسته و دستگاه DVR با وضوح تا K4 معمول است. اما بدیهی است که قیمت بسیار بالاتر خواهد بود.

برای مشاهده انواع DVR اینجا کلیک کنید.

نرخ فریم دستگاه DVR

یکی دیگر از عوامل مهم برای دستگاه، میزان فریم در ثانیه است که می تواند ثبت کند. این اطلاعات در کاتالوگ ها با عنوان FPS  (فریم در ثانیه) یافت می شود.

نمونه ای از دستگاه DVR با (30FPSدر هر کانال) را مشاهده کنید

هرچه تعداد فریم ها بیشتر باشد، اثر رباتیک شدن تصویر کمتر می شود، به این معنی که می توانید تصویری نرم و صاف تری ببینید.

کدبندی کردن دستگاه DVR

دستگاه DVR از یک الگوریتم برای تبدیل به قالب دیجیتال و فشرده سازی تصویر برای ذخیره و پهنای باند در شبکه استفاده می کند. این فرآیند توسط CODECs انجام می شود

اکثر دستگاه های مدرن از CODEC های پیشرفته تر مانندH.264 +  یا جدیدتر H.265 و H، 265+ برای فشرده سازی ویدیوها بدون افت کیفیت استفاده می کنند.

سخنان پایانی

لازم است قبل از خرید ، اطلاعات بیشتری در مورد انواع دستگاه DVR کسب کنید. بدیهی است که بسیاری از کارکردها و جزئیات دیگر در نظر گرفته شده است مانند نام تجاری، ضمانت نمایندگی و پشتیبانی فنی.

امیدوارم به کمک راهنمایی های تیم فنی تخصصی شبروزتک بتوانید بهترین مورد مناسب برای پروژه خود را پیدا کنید.

نظرات خود را در رابطه با این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

ترجمه شده از سایت : learncctv.com

2 نظر در "DVR چیست؟"
  • Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

    • Thank you for your kind comment, friend

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *