تاریخچه دوربین مداربسته

دسته بندی ها :
تاریخچه دوربین مداربسته

تاریخچه دوربین مداربسته

ما قصد داریم در این مقاله تاریخچه دوربین مداربسته را با توجه به سه برهه زمانی بررسی کنیم. پس همچنان با شبروزتک همراه باشید؛ چون می خواهیم اطلاعات بسیار ناب و کمیابی در مورد تاریخچه دوربین مداربسته در اختیار شما بذاریم…

1.دوربین های اولیه

طبق تاریخچه دوربین مداربسته اولین بار در سال ۱۹۴۲ در سیستم آماده سازی و راه اندازی موشک وی2 (V2) در کشور آلمان  به منظور نظارت بر مراحل راه اندازی موشک به کار رفت.

یک مهندس دوربین خامی را در داخل جعبه ای ایجاد نمود تا تصاویر زنده ی راه اندازی را به مانیتوری که در فاصله ای مناسب از دوربین قرار داشت انتقال دهد.

تحقیق درباره دوربین مداربسته

تاریخچه دوربین مداربسته در آمریکا نیز به دهه 40 میلادی بر میگردد. شرکت آمریکایی وریکون در سال ۱۹۴۹ اقدام به ارائه اولین دوربین مداربسته نمود. مردم در ابتدا از بکار گیری این دوربین ها ترس زیادی داشتند ولی به مرور پذیرفتند که دوربینهای مداربسته در تامین امنیت نقش غیر قابل انکاری دارند. بعد از گذشت سالها و پیشرفت در این عرصه دوربین ها بر روی بدنه موشک و ماهواره ها نصب میشد تا صدا و تصویر ارسالی را به گیرنده ها در زمین برساند.

در سال ۱۹۷۳ در آمریکا اولین دوربین مداربسته در معابر عمومی شهر نیویورک نصب شد و در سال ۱۹۸۰ نصب دوربین های مداربسته در سطح گستره شیوع پیدا کرد و بعد ها بانک ها و موسسات مالی که در خطر دستبرد سارقین قرار داشتند ازین سیستم ها استقبال کردند تا اینکه امروزه تمامی حرفه ها و مشاغل کوچک که در معرض سرقت و یا حادثه احتمالی قرار دارند خواهان سیستم های نظارت تصویری هستند. سیستم های vcr با قابلیت ضبط تصویر در مدت زمان بالا و قابلیت ضبط تشخیص حرکت تحولی عظیم در این صنعت بوجود آوردند.

تحقیق درباره دوربین مداربسته

در اواخر جنگ جهانی ، آمریکایی ها هم از تکنولوژی مشابهی برای نظارت بر اجرای آزمایشات اتمی خودشون استفاده نمودند. چند سال بعد نیز در آمریکا ، شرکتی به نام وریکون (Vericon) سعی کرد دوربین های مدار بسته را به بازی های تجاری عرضه کند. البته این سرمایه گذاری ناموفق بود و امروزه عده بسیار اندکی از آن یاد می کنند.

دوربین مداربسته برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ در حالی وارد انگلستان شد که پلیس مترو پولیتان (Metropolitan) دو دوربین موقت را برای تماشای مردم در طول سفر خانواده سلطنتی تایلند به لندن به میدان ترافالگار معرفی کرد. یک سال بعد ، سیستم حمل و نقل لندن، دوربین های مدار بسته دائمی را برای کمک به امنیت شبکه راه آهن خود نصب نمود. بعد ها دوربین های مدار بسته به سایر نقاط لندن و لیورپول نیز ارسال شدند اما با توجه به هزینه های نصب بسیار بالا و مشکلات مربوط به کابل دوربین ها، پیشرفت چشم گیری مشاهده نشد.

تاریخچه دوربین های مداربسته حاکی از آن است که این سیستم در ابتدا دولتی بود و در واقع برای نظارت پلیس در دهه ۱۹۶۰ استفاده می شد ، اگرچه در اواخر دهه و با پیشرفت تکنولوژی کم کم سیستم های دوربین مدار بسته به خیابان ها و حتی مغازه ها نیز معرفی شدند.

نخستین سیستم امنیتی منزل که شامل دوربین مدار بسته بود توسط ماری وان بریتن براون (Marie Van Britten Brown) در سال ۱۹۶۹ اختراع شد. نسخه اولیه شامل چهار حفره در درب جلویی و یک دوربین بود. فیلم این دوربین امکان اتصال به تلوزیون را داشت و می شد آن را نگاه کرد، هم چنین یک میکروفون دو طرفه برای گفت و گو نیز تعبیه شده بود. در این سیستم در صورتی که شخص آشنا بود با استفاده از کنترل از راه دور درب باز می شد و در غیر این صورت زنگ هشدار به صدا در می آمد.

بطور کلی استفاده از دوربین های مداربسته از سال ۱۹۹۰ به بعد و تا اوایل سال ۲۰۰۲ به محبویت بسیار بالایی نزد هواداران تامین امنیت در دنیا عمومیت پیدا کرد. از کشورهای پیشتاز در این عرصه می توان اینها را به ترتیب نام برد:
آلمان
آمریکا
انگلستان
سوئد
چین
کره جنوبی
ژاپن
مالزی
فرانسه

2.دوربین های نظارتی

در دهه ۱۹۷۰ با ظهور ضبط های ویدئو کاست (VCR) دوربین های مدار بسته زنده جای خود را به دوربین های نظارتی دادند. به این مفهوم که دوربین ها تصاویر را برای تجزیه و تحلیل آتی ضبط می کردند. این فناوری گامی بسیار بزرگ در گسترش کاربرد این سیستم و نقطه عطفی در تاریخچه دوربین مداربسته بود.

در سال ۱۹۷۴ برای اولین بار دوربین های مداربسته جهت نظارت بر ترافیک در جاده های اصلی منجر به داخل و خارج از لندن مورد بهره برداری قرار گرفت و تنها یک سال بعد بود که برای بار نخست در تاریخچه دوربین مداربسته، این سیستم جامع امنیتی و نظارتی برای مسابقات فوتبال نیز مورد استفاده قرار گرفت.
درست در همین حین بود که سیستم های امنیتی دوربین مداربسته وارد بازار های تجارت جهانی شدند. در این زمان دوربین های مدار بسته بصورت دستی کنترل می شدند و تنها تصاویری سیاه و سفید را به دست می دادند. با این حال با استقبال گسترده شرکت ها، ایستگاه های بنزین و بانک ها مواجه شدند. به رغم تمامی کم و کاست ها این تکنولوژی توانست جای خود را در بازار تثبیت کند و به عنوان فناوری در حال توسعه محبوبیت یابد.

صنایع دیگر نظیر شرکت های بیمه و … نیز از دوربین های مدار بسته برای اجرای قانون و رد ادعاهای دروغین استفاده می نمودند. از این نقطه به بعد بود که فیلم های ویدئویی ضبط شده توسط دوربین مدار بسته به عنوان مدرک پای تقریباً ثابت در دادگاه ها شد.

با تمام این اوصاف، دوربین های مداربسته اولیه دارای نکات ضعف بسیار زیادی بودند. نوار های این دوربین ها مدام نیاز به تعویض داشت و یا حتی می توانستند از بین بروند و فرسوده شوند. دوربین های مدار بسته ویدئویی در نور کم یا تاریکی نمی توانستند کار کنند. اما به رغم تمام این مشکلات و محدودیت ها، دوربین مدار بسته در طول این دهه و در دهه های آتی رشد نمود.

3.دوربین های مدار بسته مدرن

پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دوربین مدار بسته بخشی جدایی ناپذیر از امنیت بین المللی شد. سازمان های دولتی و انتظامی بعد از این واقعه به صورت مداوم تعداد دوربین های نظارتی را افزایش دادند، به طوری که در حال حاضر بیش از ۵.۹ میلیون دوربین مداربسته در انگلستان مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که زمان و تکنولوژی پیش می رود، دوربین های مداربسته نیز ارتقا می یابند به طوریکه امروزه نرم افزار تشخیص چهره نیز برای دوربین های مداربسته معرفی شده است. در سال های اخیر محبوبیت دوربین های مدار بسته آنالوگ با ظهور دوربین های IP (که داده ها را از طریق اینترنت دریافت و ارسال می نمایند) کاهش یافته است. هم اکنون فیلم های گرفته شده توسط دوربین های مدار بسته را می توان در گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های مشابه مشاهده کرد.

تحقیق درباره دوربین مداربسته

همانند سایر تکنولوژی های روز، دوربین های مدار بسته نیز به شدت در حال پیشرفت هستند. اتصال به اینترنت، ضبط های HD و توانایی ارتباط با دستگاه های هوشمند در چند سال اخیر به ارتقای امنیت منازل و ساختمان های اداری و تجاری و حتی خودرو ها سرعت و شدت بخشیده است.

اولین دوربین تحت شبکه

همچنین با ظهور اولین دوربین های مداربسته تحت شبکه در سال ۱۹۹۵ توسط شرکت سوئدی اکسیس که بر پایه سیستم عامل های لینوکس بودند انقلاب عظیمی در این صنعت بوقوع پیوست بطوری که از هر نقطه جهان امکان ارتباط تصویری و یا صوتی با این سیستم ها برقرار شد.

تحقیق درباره دوربین مداربسته

در این مطلب سعی کردیم تا جای ممکن تاریخچه دوربین مداربسته را به شما معرفی کنیم . برای هر چه بهتر شدن سایت شبروزتِک، نظرات خود را با ما در میان بگذارید و اگر سؤالی در مورد دوربین های مداربسته داشتید حتماً از کارشناسان شبروزتِک بپرسید.

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

0
X