اصول اولیه دوربین مدار بسته (برای مبتدیان)

دسته بندی ها :
اصول اولیه دوربین مدار بسته (برای مبتدیان)

این مقاله در مورد اصول اولیه دوربین مدار بسته است و برای مبتدیانی که تجربه ای در این زمینه ندارند و قصد پیشرفت در حوزه بزرگ آموزش دوربین مدار بسته را دارند. در این مقاله مفاهیم اساسی دوربین مدار بسته آنالوگ و نحوه عملکرد یک دستگاه DVR با 4 دوربین و ضبط دیجیتال را با جزئیات توضیح خواهم داد. در ادامه با شبروزتک همراه باشید.

دوربین مداربسته

بیایید توضیح برای ابتدایی ترین عنصر ، یک دوربین مدار بسته آنالوگ را شروع کنیم.

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

در ابتدا ، یک دوربین مدار بسته دارای ویژگی های مشابه با هر دوربین سنتی است که شما می شناسید (مانند دوربین موجود در تلفن همراه خود) زیرا دارای لنزی است که نور را به حسگر تصویر داخلی هدایت می کند ، اما شباهت ها به همین جا ختم می شود زیرا در یک دوربین آنالوگ کارت SD داخلی برای ضبط وجود ندارد.

دوربین مداربسته

یک دوربین آنالوگ با استفاده از لنز ، سنسور تصویر و سیستم مدار داخلی تصاویر را ضبط می کند ، سیگنال های الکتریکی آنالوگ را که از طریق کابل کواکسیال به یک ضبط کننده فیلم دیجیتال معروف بهDVR) ) ارسال می شود ، DVR سیگنال های آنالوگ را به فرمت دیجیتال که برای ضبط محلی و دسترسی از راه دور تولید مورد نیاز است تبدیل می کند.

سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

این سیستم با دوربین مدار بسته آنالوگ است که سیگنال ها را به DVR (ضبط کننده فیلم دیجیتال) ارسال می کند که معمولاً در یک قفسه (رک) یا یک اتاق مانیتورینگ قرار دارد.

دوربین مداربسته

این نوع سیستم صرفاً آنالوگ نیست زیرا تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال وجود دارد ، در حقیقت یک سیستم ترکیبی است ، اما  این اصطلاح در بین تکنسین هایی که به این نوع سیستم به عنوان آنالوگ مراجعه می کنند بسیار متداول است.

اتصال چندین دوربین مدار بسته به DVR

اتصال چندین دوربین آنالوگ به یک دستگاه ضبط دیجیتالDVR) ) امکان پذیر است ، فقط کافی است تجهیزات را با تعداد کافی کانال تهیه کنید.

تصویر زیر 4 دوربین مدار بسته آنالوگ متصل به DVR را نشان می دهد که به نوبه خود به یک مانیتور آنالوگ متصل شده است که تصاویر را نشان می دهد. این سیستم از کابل کواکسیال طراحی شده برای دوربین مدار بسته استفاده می کند.

دوربین مداربسته

نگاهی به نمودار بالا بیندازید ، بلوک اول دوربین های مدار بسته آنالوگ را نشان می دهد که وظیفه تولید فیلم را بر عهده دارند، بلوک دوم شامل DVR است که سیگنال ها را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کند تا ضبط و ارسال جریان فیلم برای نمایش در بلوک سوم جایی که مانیتور آنالوگ قرار دارد آماده کند.

توجه داشته باشید که دوربین های مدار بسته آنالوگ دارای قالب های مختلف فیزیکی هستند ، در شکل زیر انواع مختلف دوربین های مدار بسته را مشاهده می کنید.

در اینجا تصویری وجود دارد که یک DVR  4کانال و 4 دوربین مدار بسته آنالوگ را نشان می دهد.

دوربین مداربسته

یکی از دوربین ها دارای کابل کواکسیال متصل به DVR است تا بتواند سیگنال های برقی را برای دیجیتالی شدن و ضبط به DVR ارسال کند.

هدف از این تصویر فقط نشان دادن سادگی مفهوم اتصال دوربین مدار بسته آنالوگ به یک دستگاه ضبط دیجیتال است، همچنین لازم است تمام دستگاه ها دارای منبع تغذیه نیرو نیز باشند.

تصویر بعدی پشت یک DVR را نشان می دهد ، توجه داشته باشید که 4 ورودی برای دوربین ها وجود دارد و اتصال کابل کواکسیال به DVR توسط یک اتصال دهنده BNC انجام شده است.

دوربین مداربسته

انواع مختلف کابل کواکسیال در بازار وجود دارد، در تصویر بالا می توان متوجه شد که کابل سیاه ضخیم تر از سفید است ، اما مورد آخر دارای کابل موازی برای انتقال نیرو به دوربین است (این نوع از کابل به عنوان کابل ترکیبی شناخته می شود).

کابل ها و اتصالات دوربین مدار بسته

در تصویر زیر توجه داشته باشید که یک کابل ترکیبی دارای یک کانکتور BNC در هر دو انتها و یک جفت سیم است که برای تأمین انرژی دوربین، در یک طرف یک کانکتور برق (در بعضی از کشورها به عنوان اتصال P4 نیز شناخته می شود) وجود دارد و در طرف دیگر سیم های قرمز و سیاه به منبع تغذیه وصل می شوند.

دوربین مداربسته

در صورت استفاده از کابل بدون سیم برق موازی (مانند کابل سیاه نشان داده شده در تصویر) ، استفاده از کابل برق جداگانه ضروری است ، که ممکن است این قضیه پروژه را کمی گرانتر کند ، اما در بعضی موارد این راه حل بهتر است. به خصوص هنگامی که دوربین مدار بسته دور از DVR نصب شده باشد و کابل موازی به اندازه کافی خوب نیست که بتواند قدرت را حمل کند.

اتصالات دوربین مدار بسته آنالوگ حرفه ای

این نوع اتصال برق جداگانه کاملاً معمولی برای دوربین های حرفه ای است ، به خصوص مدل های جعبه ای که معمولاً در پروژه های ویژه مورد استفاده قرار می گیرند.

توجه داشته باشید که در تصویر زیر، این دوربین حرفه ای می تواند با ولتاژ 24 ولت AC (جریان متناوب) یا 12 ولت DC  (جریان مستقیم) تغذیه شود.

دوربین مداربسته

در شرایط روزمره برای پروژه های کوچک، پیدا کردن دوربین مدار بسته آنالوگ حرفه ای از این نوع به دلیل مقرون به صرفه بودن ، بسیار نادر است ، به خصوص هنگامی که بهتر است از دوربین IP مدرن به جای دوربین های آنالوگ حرفه ای گران قیمت استفاده کنید.

اگر طراحی کوچک است و نگرانی شما هزینه است، در حال حاضر استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی با کابل های ترکیبی و اتصال دهنده های برق متداول است.

وضوح دوربین مدار بسته

فناوری های مختلف دوربین مدار بسته آنالوگ در بازار وجود دارد و بنابراین انواع مختلفی از رزولوشن ها وجود دارد، اجازه دهید در مورد این موضوع مقدار بیشتری توضیح دهیم.

وضوح آنالوگ

وضوح دوربین قدیمی آنالوگ سنتیCVBS) ) در خطوط تلویزیون اندازه گیری می شود که چیزی بیشتر از تعداد خطوط عمودی نیست که در یک مانیتور ظاهر می شود. هرچه تعداد خطوط بیشتر باشد ، وضوح بیشتر است.

توجه داشته باشید که در تصویر زیر خطوطی روی صفحه مانیتور وجود دارد که تصویر را تشکیل می دهد ، بسته به تعداد خطوطی که دوربین قادر به تولید آن است ، دوربین مدار بسته با رزولوشن بالاتر محسوب می شود ، اگرچه این یک فناوری قدیمی است ، اما ما هنوز هم تعدادی دوربین مدار بسته با رزولوشن  480، 520، 600 و 1000 خط تلویزیون داریم ، اما ما استفاده از چنین دوربین هایی را توصیه نمی کنیم.

دوربین مداربسته

وضوح دیجیتال

همانطور که قبلاً دیدید، سیگنال های آنالوگ پس از عبور از یک DVR، به قالب دیجیتال تبدیل می شود.

هنگام تبدیل شدن به این قالب از واحد اندازه گیری دیگری برای اشاره به وضوح دوربین مدار بسته استفاده می شود. اصطلاح خطوط تلویزیون برای وضوح دیجیتال استفاده نمی شود به همین دلیل از تعداد پیکسلی هایی که در تصویر موجود است استفاده می شود.

از نامهایی مانند CIF ، 2CIF ، 4CIF ، VGA ، SVGA ، XVGA ، HD ، Full HD ، Mega Pixel و K4 و K8 برای اشاره به وضوح دیجیتال دوربین مدار بسته استفاده می شود.

در تصویر زیر مشاهده کنید که چندین نقطه وجود دارد که یک تصویر را تشکیل می دهند ، آنها پیکسل هستند و هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد ، وضوح دیجیتال نیز بالاتر است.

دوربین مداربسته

ممکن است هزاران پیکسل در یک تصویر وجود داشته باشد ، در این مثال می توانستیم دوربین هایی داشته باشیم که 0.3 تا 8 میلیون پیکسل تولید می کنند ، به همین دلیل است که این رزولوشن ها در مقیاس مگاپیکسل (MP) ذکر شده است.

خروجی شبکه دستگاه DVR

همانطور که قبلاً دیدید ، یک دستگاه DVR سیگنال های دوربین مدار بسته آنالوگ را به یک قالب دیجیتال تبدیل می کند تا بتوان آن را بر روی یک هارد داخلی ضبط کرد ، اما نه تنها این ،دستگاه DVR همچنین دارای یک خروجی دیجیتالی است که امکان ارسال تصاویر دوربین مدار بسته را از طریق شبکه رایانه ای و اینترنت را نیز دارد.

تصویر زیر را مشاهده کنید تا مفاهیم توضیح داده شده را بهتر متوجه شوید.

دوربین مداربسته

توجه داشته باشید که در این تصویر دوربین های مدار بسته آنالوگ به DVR متصل شده اند که سیگنال ها را با فرمت آنالوگ سنتی با 600 خط تلویزیون (TVL) دریافت می کنند که به فرمت دیجیتالی 4CIF که  704*480 پیکسل است به صورت افقی و عمودی تبدیل می شوند.

این فیلم با فرمت دیجیتالی روی یک صفحه رایانه با نرم افزار خاصی نمایش داده می شود، در نمودار توجه داشته باشید که یک کابل آبی (کابل شبکه) وجود دارد که خروجی دیجیتال DVR را به یک کامپیوتر وصل می کند.

همچنین می توان یک کابل کواکسیال را از DVR به یک مانیتور آنالوگ متصل کرد و همچنین یک خروجی ویدیوی آنالوگ سنتی با 600 خط تلویزیون به دست آورد.

اتصال مانیتور به ضبط کننده دیجیتال DVR))

پس از دریافت سیگنال از دوربین مدار بسته آنالوگ، DVR می تواند آنها را بر روی مانیتور یا تلویزیون نمایش دهد ، فقط از خروجی های موجود شاملBNC ، VGA یا HDMI در پشت استفاده کنید.

در تصویر زیر توجه داشته باشید که یک خروجی کانکتور BNC برای استفاده از کابل کواکسیال وجود دارد و به یک مانیتور آنالوگ سنتی و یک خروجی از نوع HDMI وصل می شود تا به یک مانیتور دیجیتال متصل شوید.

دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته آنالوگ با فناوری مدرن

تاکنون درباره دوربین مدار بسته آنالوگ سنتی صحبت کرده ام که وضوح آنالوگ را در خطوط تلویزیون اندازه گیری می کنند ، نوع فن آوری مورد استفاده در این دوربین ها CVBS نامیده می شود و مناسب ترین مورد برای استفاده در این روزها نیستند.

فناوری های مدرن مانند HD-TVI ، HD-CVI و AHD برای پروژه های دوربین مدار بسته مناسب است که در آن هنوز استفاده از دوربین مدار بسته آنالوگ ضروری است.

هنگام اتصال دوربین با استفاده از این نوع فناوری در یک DVR مدرن، خروجی دیجیتال بسیار بالاتر از وضوح 4CIF (704 * 480پیکسل) که قبلاً دیده شده بود می باشد. پیدا کردن این دوربین های مدرن در بازار با وضوح تصویر Full HD (1920* 1080پیکسل) و حتی وضوح بالاتر مانند 3 مگاپیکسل، 5 مگاپیکسل و 8 مگاپیکسل بسیار راحت است. پیشنهاد ما این است که هنگام خرید دوربین مدار بسته خود از این نوع فناوری جدید استفاده کنید.

نتیجه گیری

دیگر سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار نمی گیرد ، زیرا سیستم های IP وجود دارد ، اما بازاری در حوزه دوربین مدار بسته آنالوگ و DVR در پروژه های کوچک وجود دارد که در آن هزینه یک عامل کلیدی است.

اگر نیاز به استفاده از یک سیستم آنالوگ دارید ، از فناوری سنتی قدیمی(CVBS)  خودداری کنید و از فناوری های مدرن با دوربین مداربسته آنالوگ با وضوح بالا مانند HD-TVI ، HD-CVI و AHD استفاده کنید.

منبع : ترجمه شده از سایت Learncctv.com

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

0
X